OBS: Du er nu offline

Solidaritetsarbejde

Mange 3F’ere har valgt at involvere sig i solidaritetsarbejde med arbejdere i verden.

3F’s bagland deltager aktivt i solidaritetsarbejdet med fagforeninger i andre lande.  

Der findes 15 solidaritetsgrupper og desuden er afdelinger, grupper og brancheudvalg aktive på mange forskellige måder. 

Solidaritetsgrupperne arbejder med at støtte udvikling og styrkelse af søsterorganisationerne i andre lande. Det sker gennem besøg, erfaringsudveksling og samarbejde om forskellige aktiviteter. Grupperne bidrager også til oplysning i Danmark.

Du kan blive aktiv i en eller flere af grupperne ved at kontakte dem her. Du er også velkommen til at kontakte 3F International for at høre om mulighederne for at blive aktiv. 

Solidaritetsgruppe 

Kontakt

3F Palæstinanetværk
Olaf Schroeder (Flere afdelinger)
olaf.schroeder@3f.dk

Albanien Solidaritetsgruppen
Johnny Laursen, 3F Odense
johnny.laursen@3f.dk


Bananarbejder Solidaritetsgruppen 

Stanley Bach Mortensen 

3F Viborg (Flere afdelinger) 

Bangladesh/Beklædning og tekstil Solidaritetsgruppen
Knud Østergård
Silkeborg afdeling
knud.oestergaard@3f.dk

Belarus Solidaritetsgruppen
Mads Lund
(Flere afdelinger og regioner)
mads.lund@mail.tele.dk

Bolivia Solidaritetsgruppen
Else Dam
3F Thy-Mors (Flere afdelinger og forbundet)
else.dam@3f.dk

Bryggeri/Malawi Solidaritetsgruppen
Bjørn Haar (3F København og Frederiksborg)
bjorn.haar@3f.dk


Havnearbejder Solidaritetsgruppen
Ole Nors Nielsen
3F Aalborg (Havnearbejdernes landsklub)
ole.nielsen@3f.dk

Litauen og Letland Solidaritetsgruppen
Jørgen Erik Nielsen
3F Midtlolland (Region Sjælland)
jorgen.n@3f.dk

Lufthavnsarbejder solidaritetsgruppen (Mellemamerika)
Peter Vium
3F Kastrup
peter.vium@cph.dk

Makedonien Solidaritetsgruppen
Jonna Klint
3F Bjerringbro og Søhøjlandet
jklint@grundfos.dk

Syddanmark solidaritet med Zambia & Zimbabwe
Stig Møller
3F Odense (Region Syddanmarks internationale udvalg)
stig.moller@3f.dk

Serbien Solidaritetsgruppen
Benny Vinther Jensen
3F Aalborg
benny.vinther@3f.dk

Sukkerarbejder Solidaritetsgruppen (Mellemamerika)
Jørgen Erik Nielsen
jorgen.n@3f.dk

Ukraine Solidaritetsgruppen
Laila Stidsborg
(3F afdelinger i Nordjylland)
stidser@gmail.com

Solidaritet over grænser

Du kan blive medlem af Solidaritet over Grænser hvis du er ansat eller valgt i 3F, afdelingerne, skolerne eller regionalkontorerne. Solidaritet over Grænser er en forening i 3F, som støtter fagbevægelsen internationalt.

Hvis du vil vide mere om Solidaritet over Grænser er du velkommen til at henvende dig til formanden.

Hvis du har kontakt til faglige organisationer i andre lande, der har brug for støtte, kan du sende en ansøgning. 

E-mail til formand Thorkild Hansen: thorkild.hansen@3f.dk