OBS: Du er nu offline

Ny kampagne skal sætte fokus på arbejdsmiljø

I 3F Byggegruppen lancerer vi en kampagne for et bedre arbejdsmiljø. Vores medlemmer er i dobbelt så høj risiko for at komme ud for en arbejdsulykke som den almindelige dansker. Det er et tal vi ikke kan forlige os med, og derfor handler vi nu på det.
Billede1
Billede1

Efter vedvarende ønske fra medlemmerne har vi i gruppen besluttet at lancere en længerevarende kampagne med arbejdsmiljø i fokus. Der er desværre rigtig mange ulykker i byggeriet, omtrent 5.500 årligt. Heraf er over 1.000 af dem så alvorlige at de resulterer i mere end 3 ugers fravær. Selvom branchen har gjort masse tiltag for at komme ulykkerne til livs, ser vi altså ikke nogen mærkbar reduktion. Der skal altså ændres noget grundlæggende ift arbejdsmiljø ude på byggepladserne. Vi opfordrer til at vores medlemmer bliver meget bedre til at sige fra overfor dårligt arbejdsmiljø.